Uwzględniasz buraka cukrowego w swoim płodozmianie, lecz zauważyłeś, że słabiej plonuje? Może to świadczyć o nieprawidłowym przygotowaniu podłoża pod wysiew. Rośliny do wzrostu potrzebują nie tylko wody i składników pokarmowych, ale też odpowiedniego odczynu, by mogły czerpać związki odżywcze. Zbyt kwaśna gleba ogranicza rozwój bryły korzeniowej i udostępnia roślinie metale ciężkie, które w bardziej zasadowym pH nie byłyby pobierane. Jak sobie z tym radzić? Nowoczesny produkt OrCal działa tak, jak nawóz organiczny i wapniowy w jednym. Zobacz, jak wesprze Twoje starania o wyższe plonowanie w tym roku!

Dlaczego należy regulować pH w uprawie buraka?

Na możliwość właściwego odżywienia się rośliny składają się różne czynniki. Dostępność składników pokarmowych może być ograniczana, nawet mimo ich obecności w glebie. Burak cukrowy jest wymagający, więc należy zadbać o staranne przygotowanie stanowiska na długo przed siewem. Poza zabiegami agrotechnicznymi rolnicy zwykle sięgają po wapnowanie, które ma na celu przywrócić pH roli do optymalnego poziomu. Dlaczego jest to takie ważne w uprawie tej rośliny? Utrzymanie korzystnego odczynu sprawia, że:

  • korzenie mogą się rozwijać i pobierać makroskładniki i mikroelementy,
  • związki glinu ograniczające wzrost stają się nieaktywne,
  • zwiększa się dostępność kluczowych pierwiastków, między innymi potasu,
  • burak tworzy silny system korzeniowy, łodygę oraz liście i jest bardziej odporny na warunki środowiskowe,
  • obserwujemy wzrost biomasy roślin, a tym samym wyższe plony.

OrCal – jak pomoże Ci zwiększyć plonowanie?

Jeśli planujesz już zabiegi agrotechniczne i nawożenie pod uprawę buraka, nie zapomnij uwzględnić nawozu organicznego i wapniowego. OrCal łączy w sobie zalety obu tych produktów, przyczyniając się do przygotowania podłoża optymalnego do wzrostu. Jego działanie polega na tym, że:

  • szybko podnosi pH – w pierwszym sezonie już nawet o 1,2 punktu w skali,
  • wzbogaca ziemię w wapń i mikroelementy,
  • poprawia strukturę gleby dzięki zawartości frakcji organicznej,
  • zwiększa zawartość próchnicy i łatwo dostępnych makroskładników,
  • przyspiesza mineralizację resztek pożniwnych,
  • przyczynia się do wzrostu biomasy uprawianych roślin,
  • poprawia retencję wodną.

W efekcie otrzymujesz silniejsze rośliny, o zdrowym, rozbudowanym systemie korzeniowym. Cała uprawa lepiej znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym suszę w okresie charakteryzującym się brakiem opadów.

Produkt OrCal przynosi rolnikom także bezpośrednie korzyści ekonomiczne. Ponieważ za jednym „zamachem” dostarczasz na pole wapń oraz frakcję organiczną, nie musisz stosować tych nawozów oddzielnie, wykonując osobne przejazdy. Możesz również zmniejszyć kolejne dawki nawozów mineralnych.

Stosuj przed siewem

Możesz wykorzystać OrCal na dwa sposoby:

  • jesienią, po zbiorze przedplonu – rozsypując go na polu tuż po żniwach, przyspieszysz mineralizację resztek i zapobiegniesz zakwaszeniu gleby związanym z dostarczeniem dużej ilości węgla z pozostałej słomy;
  • wczesną wiosną, na kilka tygodni przed siewem.

Postaraj się podnieść pH gleby do wartości 6,5-7. Dzięki OrCalowi możesz skutecznie działać również przy bardziej zasadowym odczynie, ponieważ produkt ten aktywnie działa nawet powyżej pH 5,5. W przypadku nawozów wapniowych takich, jak kreda czy dolomit, może być to już niemożliwe, gdyż rozpuszczają się one w kwasach glebowych, których dostępność spada wraz z alkalizacją odczynu.

Środek pod wymagające uprawy

Nowoczesne rolnictwo wymaga wielokierunkowych, ekonomicznych rozwiązań. Intensywna produkcja nie może istnieć bez elementu frakcji organicznej i dlatego dobry rolnik nigdy nie zapomina o dostarczaniu jej na pole. Stosując OrCal, możesz jednocześnie wzbogacać glebę w próchnicę i składniki pokarmowe oraz normalizować jej odczyn. Wiesz już, dlaczego tak ważne jest przywrócenie jej do optymalnego poziomu – szczególnie pod wymagające uprawy. Burak cukrowy jest rośliną o dużych potrzebach i my to rozumiemy! Skorzystaj z fachowego doradztwa konsultantów – skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej o OrCalu!

Rate this post