W ostatnich latach susza przytrafia się w Polsce regularnie. Skromna pokrywa śnieżna i niewielkie opady deszczu wiosną nie pozwalają na zgromadzenie odpowiedniej ilości wody w glebie. Intensywne gospodarowanie, które chętnie prowadzą rolnicy, również nie sprzyja zatrzymywaniu wilgotności ziemi na korzystnym poziomie. Istnieją jednak sposoby na zwiększenie naturalnej retencji roli. W jaki sposób może pomóc w tym nawóz organiczny lub produkty do niego podobne? Odpowiadamy na podstawie badań działania OrCalu – czytaj dalej!

Niszczenie kultury gleby – nie tylko susza jest winna

Sprawność roli to stan, który umożliwia optymalne wykorzystanie składników odżywczych przez roślinę w każdej fazie wzrostu. Zapewnia rozwój mocnego pokroju, a tym samym przetrwanie uprawy w dobrej kondycji. Stanowi zarówno źródło łatwo dostępnych makro- i mikroelementów, jak i stymuluje tworzenie silnej bryły korzeniowej, która jest w stanie aktywnie pobierać wodę wraz z solami mineralnymi. Za utrzymanie gleby we właściwej kulturze odpowiadają między innymi takie czynniki, jak:

  • poprawnie dobrane zabiegi agrotechniczne,
  • właściwe nawożenie,
  • uzupełnianie frakcji organicznej poprzez przyoranie resztek pożniwnych lub stosowanie nawozu organicznego,
  • odpowiedni odczyn glebowy.

Kontrolując te wszystkie elementy, zwiększasz tolerancję upraw na niekorzystne czynniki środowiskowe. Niedobór opadów staje się mniej dotkliwy dla roślin, gdy naturalne własności gleby ograniczają odpływ wody w niższe, niedostępne dla korzeni warstwy. Możliwości retencyjne podłoża są większe szczególnie wtedy, gdy jest ono bogate w produkty organiczne i zachodzi w nim duża aktywność mikrobiologiczna.

Jak OrCal wpływa na glebę i rośliny w czasie suszy?

Uzupełnieniem do agrotechniki i nawożenia mogą być produkty takie jak OrCal, łączące w sobie zalety nawozu wapniowego i organicznego. Korzyści ze stosowania takiej mieszanki przeważają nad tymi, które płyną ze wprowadzania na pole jedynie składników mineralnych. OrCal to dobry start dla roślin, które przyjdą w następnym sezonie po żniwach. Przeprowadzane badania pokazują, że warto postawić na takie urozmaicenie.

OrCal w uprawie rzepaku ozimego – jak sprawdził się w czasie suszy?

W czasie doświadczenia na uprawie rzepaku ozimego zastosowano dawki produktu OrCal w wysokości 0,5 t/ha i 1 t/ha, które zostały wymieszane z warstwą orną. Przed żniwami pobrano próby z 36 poletek i sprawdzono:

  • poziom próchnicy,
  • zmianę odczynu gleby,
  • zasobność w składniki pokarmowe,
  • aktywność mikrobiologiczną.

W trakcie badania wystąpił kilkutygodniowy okres suszy. Na poletkach doświadczalnych, gdzie wprowadzono OrCal, gleba miała widocznie lepszą strukturę, sprawiając wrażenie korzystnego środowiska dla rozwoju silnego systemu korzeniowego. Już podczas pobierania prób sondą gleboznawczą można było zauważyć, że łatwiej wchodziła ona w ziemię, a pobrana zawartość nie osypywała się, prezentując gruzełkowatą strukturę.

Próby pobierane na poletkach kontrolnych, bez zastosowanej dawki OrCalu, łatwo osypywały się, były bardziej przesuszone, luźniejsze. Zaobserwowano tam również mniejszą aktywność bakterii i innych mikroorganizmów.

Wzrost roślin po produkcie OrCal

W czasie doświadczenia pokazano również, jak zwiększona zawartość substancji organicznej w glebie wpływa na rosnące w niej rośliny. Nawet pełna dawka NPK nie dała takiego efektu jak połączenie nawozu z produktem OrCal. Zaobserwowano silniejsze, bardziej rozbudowane bryły korzeniowe, mocniejsze i intensywnie zazielenione łodygi.

Zabezpiecz się przed suszą – wprowadź OrCal na swoje pola

Wprowadzając intensywne gospodarowanie, pragniesz wyciągnąć z roli jak najwięcej. Utrzymywanie kultury gleby przy jednoczesnej maksymalizacji plonów to wielka sztuka, znana doświadczonym rolnikom. Ty już wiesz, że produkt OrCal, tak jak nawóz organiczny, pomoże Ci w realizacji Twoich corocznych planów finansowych. Zamknij sezon z zyskiem! Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się, jak możemy zwiększyć Twoje zbiory i przyczynić się do oszczędności. Doradcy regionalni czekają na Twój ruch!

Rate this post