Problem metali ciężkich dotyczy zakwaszonych gleb, niezależnie od ich rodzaju – zarówno tych lżejszych, jak i ciężkich. W kwaśnym roztworze glebowym pierwiastki te i ich związki są pobierane przez korzenie roślin i akumulowane w liściach oraz owocach. W takiej rozpuszczalnej formie glin, ołów, kadm czy chrom mogą przenikać też grawitacyjnie do głębszych warstw gleby, dostając się do wód gruntowych i zanieczyszczając je. Jest na to prosty sposób: wapnowanie!

Wystarczy zmiana odczynu gleby na mniej kwaśny, by ograniczyć pobieranie metali ciężkich. OrCal to produkt łączący w sobie zalety nawozu organicznego i wapniowego, który szybko radzi sobie z zakwaszeniem. Dowiedz się, jak działa i dlaczego warto go stosować.

Metale ciężkie w glebie – dlaczego trzeba je neutralizować?

Gleby, nie tylko te zlokalizowane blisko ośrodków miejskich i przemysłowych, zawierają w sobie pewną ilość metali ciężkich. Im bliżej źródła zanieczyszczenia, tym zawartość ta jest wyższa. Pierwiastki takie jak ołów, kadm, nikiel, rtęć i arsen oraz związki manganu, miedzi i cynku występują powszechnie na polskich polach. Gdy przedostają się do żywności lub wód gruntowych, stają się niebezpieczne dla człowieka i zwierząt. Prowadzą do zatruć, wskutek których mogą uszkadzać układ nerwowy, mózg, wątrobę i nerki. Zatrucie metalami ciężkimi na ogół nie przychodzi nagle, lecz jest spowodowane odkładaniem się ich w narządach i tkankach przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by ograniczać ich przenikanie do jedzenia i środowiska. Dopóki pozostają nieaktywne, nie stanowią zagrożenia. Jak je zneutralizować?

Jak działa OrCal?

Produkt wapniowo-organiczny OrCal to innowacyjny środek, który wszechstronnie poprawia stan gleby po żniwach. W ciągu trzech miesięcy podnosi wartość pH o 1 punkt, co znacznie ogranicza pobieranie przez korzenie metali ciężkich rozpuszczonych w roztworze glebowym. W wyższym pH substancje te przechodzą do form rezydualnych, które nie są dostępne dla roślin, a tym samym nie są w nich magazynowane i nie podlegają tak intensywnemu wymywaniu do wód gruntowych.

Skąd to wiemy?

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz Politechnika Częstochowska przeprowadziły doświadczenie z wykorzystaniem OrCal jako regulatora pH. Założono poletko kontrolne i badawcze o kwasowości równej 4,2. W takim pH obserwowano objawy toksyczności glinu, które nie występowały po zastosowaniu produktu OrCal.

Nawóz wapniowy czy organiczny? Wybierz podwójne korzyści

Produkt OrCal pHregulator to innowacyjne połączenie zalet nawozów organicznych i mineralnych. Skutecznie i szybko działający hydrat wapnia Ca(OH)2 został zmieszany w odpowiednich proporcjach z frakcją organiczną. Dzięki temu po zastosowaniu środowisko glebowe nie zmienia się radykalnie jak po tradycyjnym wapnowaniu dolomitem czy kredą. OrCal nazywa się inicjatorem użyźniania – zmęczoną sezonem upraw rolę przywraca do stanu dobrej kondycji, uzupełniając utraconą frakcję organiczną. Gleba staje się mniej podatna na wypłukiwanie się ze składników pokarmowych i lepiej trzyma wodę, co zapobiega skutkom suszy. W porównaniu do zwykłego nawozu wapniowego cena OrCalu jest korzystniejsza – zalecane niższe dawki zmniejszają także koszt przejazdów na pole i wykorzystania sprzętu. Pamiętaj, że im bliżej obojętnego odczynu gleby, tym bardziej efektywnie roślina wykorzystuje makroskładniki.

Dbaj o glebę wielokierunkowo

Racjonalne nawożenie, dostarczanie frakcji organicznych, stosowanie obornika, odpowiednio dobrane do rodzaju gleby zabiegi agrotechniczne to podstawa dbania o sprawność i kulturę gleby. Produkt OrCal może uzupełnić te działania, zmniejszając późniejsze zapotrzebowanie na nawóz i przygotowując pole pod kolejne uprawy. Lepsza kondycja roślin i większe zbiory to nie jedyna korzyść. Plon z Twojego pola może być zdrowym składnikiem żywności dla ludzi i zwierząt – bez metali ciężkich. Teraz już wiesz, jak o to zadbać. Zadzwoń do naszych regionalnych doradców i zamów OrCal.

Rate this post